Atrakcje okolicy - Hotel SPA pod Warszawą - Pałac Żelechów.
Galeria

Zapisz się na nasz newsletter

tel. +48 25 682 03 60

Oferty

Atrakcje okolicy

STARY RYNEK
Rozplanowanie żelechowskiego rynku opiera się na zasadzie symetrii i osiowości. Należy on do największych w Europie. Płyta rynku posiada oryginalną nawierzchnię z kamienia naturalnego. Położono ją tu w pierwszej połowie XIX w., a remontowano w okresie międzywojennym. W czasach, gdy układano bruk na rynku, wprowadzono zarządzenie, w myśl którego każdy okoliczny włościanin, chcący wjechać do miasta w dzień targowy, obowiązany był przywieźć wóz kamieni, którymi opłacał rogatkowe. Układ przestrzenny rynku i przyległych kwartałów zabudowy wpisany do rejestru zabytków (nr rej. A-468).

RATUSZ
Zbudowany na planie kwadratu o boku 27 m. Został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. Utrzymany w stylu klasycystycznym, murowany z cegły, dwukondygnacyjny, z dziedzińcem pośrodku. Wokół dziedzińca posiada drewniany ganek, z którego jest dostęp do pomieszczeń piętra. W przyziemiu mieszczą się sukiennice. W elewacjach dominują pilastry z uproszczonymi głowicami toskańskimi oraz wydatny gzyms dachowy. Dach jest spłaszczony, dwuspadowy, kryty blachą. Wpisany do rejestru zabytków (nr rej. A-7/38).

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ZWIASTOWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Parafię Żelechów erygowano na przełomie XIII i XIV w. W 1692 r. w mieście wybuchł wielki pożar, z którego uratowano dwa obrazy (Zwiastowania NMP oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika) oraz część naczyń i aparatów liturgicznych. Nowy kościół był konsekrowany w 1736 r. W związku z cudownie ocalałym z pożaru obrazem Zwiastowania NMP został wybudowany pod tym właśnie wezwaniem. W 1889 r. przystąpiono do rozbudowy świątyni. W efekcie gruntownej przebudowy kościół otrzymał wystrój neobarokowy, zaś ołtarze oprawę klasycystyczną. Budowla została wpisana do rejestru zabytków (nr rej. A-51/261).

KOŚCIÓŁ FILIALNY PW. ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA
Został on zbudowany w 1741 r. Wcześniej stała tam drewniana kaplica, do której w 1692 r. przeniesiono obraz św. Stanisława, uratowany z pożaru kościoła parafialnego. Obraz ten słynął cudami, otaczały go liczne wota składane przez okoliczną ludność w oczekiwaniu szczególnej łaski. Kościółek był samodzielną prebendą dla dworu. Na początku XIX w. kościółek padł ofiarą austriackich rabunków i zniszczeń. Próby ratowania kościółka podjął się wikariusz żelechowski, ks. Jan Ossoliński. W 1836 r. kościółek został odrestaurowany dzięki datkom ludności.. Obecnie kościółek jest wykorzystywany tylko raz w roku, podczas odpustu w dzień św. Stanisława (8 maja).Kościół to niewielka murowana świątynia jednonawowa z wydzielonym prezbiterium o ściętych narożach. Z wyposażenia kościoła na szczególną uwagę zasługują również ambona i konfesjonał z XIX w. oraz dwa krucyfiksy barokowe z XVII i XVIII w. Budowla została wpisana do rejestru zabytków (nr rej. A-54/267).

CMENTARZ ŻYDOWSKI
Cmentarz żydowski, zwany także kirkutem, usytuowany jest w południowej części miasta. Został on założony w 1802 r. Wcześniej zmarli wyznania mojżeszowego grzebani byli na placu wokół drewnianej synagogi, ulokowanej w południowo-zachodnim narożu obecnego skweru miejskiego.

KAPLICA GROBOWA RODZINY ORDĘGÓW PW. ŚW. KRZYŻA
W 1852 r. ówczesny właściciel Żelechowa, Jan Ordęga, wybudował przy głównej alei cmentarza grzebalnego kaplicę grobową dla swojej rodziny pod wezwaniem św. Krzyża. W grobowcu pod kaplicą spoczęła żona Jana Ordęgi. W 1934 r. umarł ostatni z linii męskiej żelechowskich Ordęgów, Jan Michał. Kaplica grobowa reprezentuje styl klasycystyczny. Jest zbudowana na planie prostokąta, murowana z cegły i otynkowana. Elewacja frontowa zwieńczona jest trójkątnym szczytem z tympanonem wypełnionym sztukatorską dekoracją o motywach roślinnych. Nad drzwiami usytuowana jest płaskorzeźba dwóch aniołów. Dach jest dwuspadowy, kryty blachą. Wewnątrz znajduje się ołtarz i epitafia. W dolnej części kaplicy umieszczonych jest 13 trumien.

ŹRÓDEŁKO
Z miejscem tym związane są najdawniejsze dzieje Żelechowa. To właśnie tutaj łączyły się ze sobą dwa stare trakty: lubelsko-warszawski i łukowski. Przez kolejne stulecia źródełko było jednym z najbardziej obleganych punktów miasta. Żelechowianie zaopatrywali się tutaj w wodę, uchodzącą w opinii większości za najzdrowszą w okolicy.

KAPLICA PW. MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
Kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej znajduje się w miejscowości Piastów przy drodze wojewódzkiej nr 807. Obiekt powstał ok. 1905 r. jako zbór ewangelicko-augsburski. Pobudowali go zamieszkujący tę wieś osadnicy niemieccy. Po wojnie, w 1946 r. ewangelicki kościółek przekształcono w świątynię katolicką i włączono do parafii żelechowskiej.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij